"Enter"a basıp içeriğe geçin

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir?

DeFi, “Decentralized Finance” kelimelerinin kısaltmasıdır ve Türkçe olarak tam anlamı, merkeziyetsiz finanstır. Kripto dünyasında yaygın olarak karşılaşılan DeFi, Etherium ve diğer herkese açık blokchainlerde (blok zincir) kullanılmaktadır. Merkeziyetsiz finans olarak tanımlanan bu ifade, herhangi bir finansal otoriteye ihtiyaç duymadan işlem yapabilme anlamına gelir. Yani DeFi ile herhangi bir bankaya veya bir merkeze ihtiyaç duymadan para transferleri ve daha kapsamlı finansal işlemler yürütülebilmektedir.

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) nedir?

Merkeziyetsiz finans, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralarla yapılan finansal işlemler için kullanılan bir terimdir. Kripto paralarda kullanılan blockchain teknolojisi DeFi’nin ortaya çıkmasının ana sebebidir. Çünkü kripto paraların arkasındaki blokchain teknolojisi de bir merkeze bağlı kalmadan işler.

Merkeziyetsiz finans, işlemlerin daha hızlı yürütülmesi ve kişinin bu işlemlerde daha fazla kontrol sahibi olması bakımından önemlidir. Finansal ürünlerin herkese açık olması, merkeziyetsiz finansın tercih edilme sebebidir. Böylece kimlik numarası, sosyal güvenlik numarası veya adres gibi şahsi bilgiler, finansal işlemler için gerekli olmaktan çıkmaktadır.

DeFi hangi işlemleri kapsar?

Merkeziyetsiz finans genel olarak bankaların ve aracı kurumların sunduğu bütün işlemlere olanak sağlamaktadır. Merkeziyetsiz finans kullanarak para transferi yapılabilir, kredi alıp verilebilir, borç alıp verilebilir, faiz imkanlarından yararlanılabilir veya türev ve varlık takası yapılabilir.

DeFi neden önemlidir?

DeFi, finansal işlemler sırasında üçüncü tarafları, aracıları tamamen ortadan kaldıran bir finans sistemidir. Merkezi finans sistemi ile yapılabilecek her türlü işlemin daha hızlı ve şeffaf olarak yürütülmesini sağlar.

Merkeziyetsiz finans, finansal ürünlerin ve işlemlerin herkese açık hâle gelmesi açısından da önemlidir. Merkeziyetsiz bir borsa oluşturarak, internet erişimi olan herkesin kolayca ulaşabileceği bir alternatif sunar. Böylece aracı kurumların olmadığı, daha özgür, daha erişilebilir ve daha şeffaf bir finansal işlem imkanı doğar.

DeFi’nin avantajları nelerdir?

Merkeziyetsiz finans, merkezi finans ile karşılaştırıldığında daha avantajlı özelliklere sahiptir.

  • Daha hızlıdır. Merkeziyetsiz finansta işlemler daha hızlı yapılabilir. Ayrıca faiz oranları da daha hızlı güncellenmektedir.
  • Daha şeffaftır. Merkeziyetsiz finans işlemleri herkes tarafından görülebilmektedir. Bu da işlemlerin daha şeffaf bir şekilde yapılmasına olanak sağlar.
  • Daha özgürdür. Merkeziyetsiz finans herkesin kullanımına açıktır. İşlemler için ücret ödenmesine, izin alınmasına veya aracı kurumların beklenmesine gerek yoktur.
  • Daha kolaydır. Merkeziyetsiz finans kullanırken evraklarla uğraşmaya, uzun hesap açma işlemlerine veya kimlik numarası, adres doğrulama gibi uygulamalara gerek yoktur. Bir cüzdan oluşturarak kolayca işlem yapılabilir.

DeFi’nin dezavantajları nelerdir?

DeFi, yani merkeziyetsiz finans birçok avantaja sahip olsa da kullanıcılarda soru işareti bırakan olumsuz yönlere de sahiptir. Merkeziyetsiz finans yeni ortaya çıkmış ve henüz gelişmekte olan bir sistemdir. Bu nedenle açıkları bulunmaktadır.

Merkeziyetsiz finansın sağladığı hızlı işlem olanağı ve merkeziyetsiz borsa çok sayıda veri kaydı gerektirir. Bu verilerin kaydedilmesi ve saklanması için yeterli bir altyapı bulunmamaktadır.

Merkeziyetsiz finans sistemi dünya çapında kullanılan bir yöntem değildir. Yeni yeni gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle güncel olarak çok az sayıda kişi bu sistemi tercih etmektedir.

DeFi kullanmak güvenli mi?

Merkeziyetsiz finansın geleceğin finansal sistemi olduğuna dair çok büyük bir inanç var. Ancak henüz gelişmekte olan bu sistemde yatırım yapmak yüksek risk içerir. DeFi’ye yeni başlayaların iyi projeleri kötülerden ayırması zor olduğu için geçmişte yaşanan kötü olayların tekrarlanması hâlâ mümkün gözükmektedir.

Merkeziyetsiz finans, yani DeFi kullanan pek çok yatırımcının bu sistemdeki yüksek dalgalanmalardan olumsuz etkilenmesi mümkün. Geçmişteki pek çok projenin çökmesi gibi günümüzde de belli altyapısı ve güvenilirliği olmayan projelerin piyasada tutunamayıp yok olması olasıdır. Bu tür durumlarda çok sayıda yatırımcı olumsuz etkilenmekte ve hatta bütün yatırımlarını kaybetmektedir.

DeFi hakkında özel olarak hazırladığımız tüm bilgi odaklı içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.